Groty Kryształowe

Jednym z najbardziej unikatowych miejsc w Wielickiej Kopalni Soli są Groty Kryształowe. Mimo iż w sieci i w różnych publikacjach, można znaleźć sporo informacji i zdjęć na ten temat, nie jest to miejsce ogólnie znane. Powód tego jest całkiem prosty, Kryształy soli znajdujące się w grotach są niezwykle delikatne i wrażliwe na jakiekolwiek zmiany w specyficznym mikroklimacie. Każda zmiana temperatury czy wilgotności może mieć zgubny wpływ na kryształy i spowodować ich nieodwracalne zniszczenie. Dlatego Groty należą do podziemnego rezerwatu przyrody nieożywionej i wstęp dla turystów jest zabroniony. Nawet Wieliccy górnicy zapędzają się w to miejsce jedynie sporadycznie i przy zachowaniu wszelkich środków ochronnych.

Groty Kryształowe znajdują się daleko na wschód od ogólnie dostępnych szlaków turystycznych, Odkryto dwie Groty Kryształowe – górną o wielkości 1000 m³ (na głębokości zaledwie 70 m) i dolną – 706 m³ (na głębokości 114 m). Warto również zauważyć, w kontekście drogi ekspresowej S7, że preferowany szlak tej trasy przebiega zaledwie 500 m od tychże jaskiń. Niesłychanym jest aby w odległości zaledwie pół kilometra od tego niezwykle wrażliwego, unikatowego miejsca miano prowadzić głębokie odwierty i powodować wstrząsy ciężkim sprzętem.

1. Kryształy Halitu w Górnej Grocie Kryształowej, zdjęcie str 146 publikacja: Miasto w Soli
2. Kryształy Halitu w Górnej Grocie Kryształowej, zdjęcie str 147 publikacja Miasto w Soli

Garść informacji:

  • Groty Solne zbudowane są z najczystszych kryształów halitu*, największe osiągają nawet kilkadziesiąt centymetrów długości
  • Groty Kryształowe zostały odkryte ponad sto lat temu, w 1860 r.
  • Wielickie Groty Kryształowe to jedyne odkryte na świecie pustki w złożach solnych pokryte kryształami
  • Pierwsze szczeliny w warstwie mioceńskiej, w których mogły zacząć się formować kryształy soli zaczęły powstawać 1200 – 950 tysięcy lat temu
  • Kryształy solne znajdujące się w Grotach mają charakter wtórny, to znaczy, że ukształtowały się z soli już znajdującej się w kopalni, są młodsze od soli, z której zbudowane są wielickie złoża.
  • Na żywo, piękne okazy kryształów z Grot Kryształowych można znaleźć w komorze Russegger VI.

 


3. Kryształy Halitu

*Halit – Minerał skał osadowych z grupy chlorków, tworzący kryształy soli kamiennej. Minerał ten jest niezwykle kruchy ponieważ jego cząsteczki są utrzymywane poprzez słabe wiązanie jonowe, łatwo pękają przy uderzeniu. Oczywiście są również wrażliwe na jakiekolwiek zmiany wilgotności, styczność z wodą jest dla nich zabójcza. Najczęściej tworzą kryształy w kształcie sześcianów.

Rzecz, z której wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, ale, jak mówią Wieliccy Górnicy, cała Wieliczka na halitach stoi. Z niewielkiej osady wokół szybów wydobywczych, rozrosło się całe miasto, pod którym, na niewielkiej głębokości rozpościerają się wielopoziomowe korytarze i groty wypełnione solą. Wszystko to podtrzymuje się na halitowych kolumnach czystej soli.

Dość łatwo można sobie zobrazować co może się stać w przypadku jeśli woda dostałaby się do Kopalni, po prostu wsypując łyżkę soli do szklanki wody.

Z ciekawostek
W ciemnościach Wielickiej Kopalni Soli żyje niezwykle ciekawy owad. Przeczytaj również artykuł poświęcony ⇓ Pustoszowi Wypuklakowi

Zdjęcie w treści (1 i 2) – Publikacja Miasto w Soli, zdjęcie własne
Zdjęcie w treści (3) –
CC 3.0
Zdjęcie wyróżniające Licencja CC 3.0